top of page

   Для початку хочу відразу обумовити кілька нюансів. По-перше, я ще початківець в роботі з солоним тістом, я можу помилятися, можу чогось не знати, та й, в принципі, в роботі з солоним тістом немає строгих канонів і рецептів, тому всі поради і рекомендації є моєю особистою і суб'єктивною думкою, основаною на власних знаннях і досвіді.
    І по-друге, моєю біблією і моїм букварем в світі солоного тіста - є книга Ірини Ханановой "Солоне тісто". Ця книга послужила мені квитком у світ Тістопластики. До цих пір вона _ для мене головний авторитетот, тому мої поради і рецепти засновані на ній і я буду її цитувати. Повністю її не викладаю з поваги до автора. Рекомендую її придбати собі в бібліотеку, вона дуже яскрава, барвиста, словом, вона того варта.

    Готуємо тісто:
    Класичний рецепт солоного тіста:
    Борошно - 300 гр (2 чашки)
    Сіль - 300 гр (1 чашка)
    Вода - 200 гр (200 мл)
    ВАЖЛИВО! Борошно і сіль йдуть в пропорціях 1: 1 по ВАЗІ, а не по ОБСЯГУ!

  Борошно: найкраще підійде біле пшеничне борошно вищого сорту. Борошно не повинно містити ніяких додаткових компонентів.
   Сіль: найкраще підійде сіль "Екстра", так як вона найдрібнішого помелу. Йодовану сіль використовувати небажано, так як вона містить неоднорідні вкраплення, що виріб не прикрасить.
   Вода: найкраще використовувати чисту крижану воду. Вода повинна бути як мінімум холодною.

 До класичного варіанту можливі добавки: 1 столова ложка картопляного крохмалю (збільшує пластичність матеріалу) і / або 1-2 чайні ложки шпалерного клею (підвищує міцність виробу). Мені найбільше подобається простий класичний рецепт, пробувала з добавками - не сподобалося.
  З наведених пропорцій виходить досить багато тіста, так як воно не зберігається довго краще замішувати менші порції (просто ділимо все на 2, 3 і т.д.). В рецепті важливо точно відміряти інгредієнти, тому рекомендую користуватися спеціальними мірними інструментами. 

  Заміс тіста: існує кілька теорій "правильного" замісу солоного тіста. Перший варіант: змішати сіль і борошно і поступово невеликими порціями додавати воду. Цей варіант грунтується на недостатній точності вимірювання інгредієнтів і дозволяє регулювати співвідношення води "на око". Другий варіант замісу: розчиняти у воді сіль і додавати всю муку, перемішуючи в мисці і далі довимішувати на столі. При такому варіанті строго дотримуючись пропорції класичного рецепту тісто виходить ідеальної консистенції, і при вимішування на столі не вимагає додавання борошна.

   Кольорове тісто: ліпити вироби можна як з білого, так і з кольорового тіста. Кольорове тісто зазвичай готується під конкретний проект, коли ви знаєте скільки і якого кольору вам потрібно. Робити кольорове тісто "про запас" безглуздо, так як воно не зберігається довго.
    Кольорове тісто можна замісити двома способами: 

    1. Додати барвник в воду на самому початку. Цей варіант підходить, якщо вам потрібен чималий обсяг тіста одного кольору.
    2. В шматочок вже вимішеного тіста додається барвник і замішується всередину. Таким чином можна приготувати будь-яку кількість і обсяг кольорового тіста. Мінус цього способу особисто для мене - сильно брудняться руки від барвника. Раджу такі заміси проводити над раковиною (фарба може капнути або бризнути).
    В якості барвника можна використовувати практично все що фарбується на ваш смак: харчові барвники, акварель, гуаш, акрилові фарби, гарний коричневий колір дає какао. Порошкові барвники потрібно попередньо розбавити водою, при цьому слід зменшити кількість води відповідно в рецепті.

    Зберігання тіста: замішане тісто потрібно покласти на кілька годин в холодильник (краще на ніч).
   Зберігати солоне тісто найзручніше в холодильнику в поліетиленовому пакеті або в пластмасовому контейнері з кришкою. Кольорове тісто краще зберігати в окремих контейнерах за кольором.
    При тривалому зберіганні тісто зволожується, врятувати його можна додатковим вимішуванням в суміші борошно-сіль. Для цих цілей рекомендую в окремій баночці зберігати цю суміш, попередньо пропорційно її змішавши (не забуваємо рахувати пропорції за ВАГОЮ, а не за обсягом). Тісто не повинно липнути до рук, якщо воно липне, додайте мукосольну суміш.
  При роботі з тістом діставати його з контейнера краще маленькими порціями. На повітрі тісто обвітрюється і покривається скоринкою.

    Робота з тістом
   Для роботи з солоним тістом непотрібні жодні спеціальні дорогі інструменти, все що потрібно можна знайти у себе вдома.
   1. Гумовий мат для різання формату А4 або А3. Він хороший тим, що до нього не прилипає тісто, на ньому можна безбоязно різати ножем і користуватися інструментами, які можуть пошкодити поверхню столу. Його легко мити і сушити.
   2. Набір стеків (пластмасові чи дерев'яні). Стеки необхідні, хоча б парочка, які саме і з якого матеріалу несуттєво, це питання смаку і звички.
   3. Алюмінієва фольга. Річ вкрай необхідна. На шматку фольги формується і збирається виріб і потім переноситься для сушки.
   4. Лопаточка з тонким краєм. Потрібна для того щоб підчепити і перенести окремі деталі виробу.
   5. Складаний ножик. Потрібний для обрізки деталей, нанесення насічок та інше.
   6. Пінцет. Для маніпуляцій з дрібними деталями.
   7. Баночка з водою і пензлик. Потрібні для склеювання деталей виробу між собою.
   8. Гребінець з частими зубцями. Для нанесення орнаменту і насічок. Незамінна при виготовленні кошиків.
   9. Зубочистки. Дуже часто використовуються. Служать для нанесення орнаменту і насічок, в об'ємних вироби так само можуть виконувати роль каркаса (наприклад, з'єднують голову і тулуб).
   10. Дерев'яна паличка для суші. Дуже зручний інструмент, добре завжди мати під рукою. Нею добре робити різної форми поглиблення та інше.
   В принципі, ще до основних інструментів можна віднести качалку і чеснокодавку.
  Так само в процесі ліплення вам крім основних інструментів можуть знадобиться і додаткові пристосування. Наприклад ось такі:
  1. Бісер і намистини. Служать для прикраси. З них можна викласти написи, орнамент, використовувати в якості очей, носа та інше.
  2. Набір насадок для кондитерського шприца. Такі є, мабуть, у будь-якої господині на кухні. Чудова і часом незамінна річ для нанесення відбитків і орнаменту. Різні насадки дають різний ефект. Експериментуйте!
   3. Маленька скалка з дитячого набору для ліплення. 
   4. Набір фігурок і вирізок. Можна використовувати фігурки для печива або фігурки з наборів для ліплення.
   5. Дріт. Потрібна річ для виготовлення каркаса виробів.
   6. Ложки. Дають цікаві відбитки на поверхні тісту.
   7. Шпажки для канапе.

   Дуже добре для ліплення з солоного тіста підходять складної форми опуклі ґудзики, вони дають цікаві відбитки. Для створення вусів я використовую кольоровий дріт і жорсткий пензлик або щітки. Подумайте що ще може стати в нагоді в роботі. Все обмежено лише вашою фантазією.

   Сушка готового виробу
   Коли виріб повністю готовий його необхідно правильно висушити, що б воно радувало вас довгі роки. Неправильна сушка може повністю знищити результат попередніх праць. Але все не так страшно, досить дотримуватися простих правил і у вас все вийде.

    Основне правило сушки: ніяких різких перепадів температур.
    За великим рахунком способів сушіння готового виробу існує всього три:
   Найпростіший - природний спосіб. Просто залиште свій виріб при кімнатній температурі на кілька днів, а то і тижнів. Ні в якому разі не можна сушити вироби на гарячій батареї. І так само слід звернути увагу на рівень вологості в приміщенні, солоне тісто добре вбирає вологу і може просто розмокнути. Природний спосіб простий, але дуже вже довгий. А нам же хочеться скоріше, правда?
    Другий спосіб - сушка в духовці. Тут існує маса варіантів і рекомендацій. Основним з них є: виріб слід поміщати в холодну духовку і починати сушити на найменшому нагріванні, поступово збільшуючи. Не можна діставати виріб відразу ж після сушіння з гарячої духовки, дайте виробу охолонути разом з духовкою поступово. При сушінні в духовці виріб необхідно постійно перевертати, що б воно висихало рівномірно з усіх боків.
   Найбільш оптимальний спосіб - змішаний. Це поєднання першого і другого способів. Для нього діють всі ті ж рекомендації як і для двох попередніх.
    Я свої роботи сушу в основному в духовці.

    Невисокі вироби (товщиною до 2 см)

    1 година — при t 50°С
    1-2 годин —при t 75°С
    1 година — при t 100-125°С
    0,5 годин — при t 150°С

   Для просушування об'ємних робіт буде потрібно більше часу.

   Можна користуватися також іншою формулою розрахунку: час сушіння в духовці електроплити на білому листі - 1 година на кожні 0,5 см товщини при температурі 75 ° С. Далі незалежно від товщини:

    1/2 години при температурі 100 ° С
    1/2 години при температурі 125 ° С
    1 годину при температурі 150 ° С
    Рум'янцю - при 200 ° С строго під наглядом!

Примітка. Лист чорного кольору нагрівається сильніше, і на всіх етапах сушіння температуру знижують на 25 ° С.

    Фінальна обробка готового виробу
    Після сушіння ваш виріб потребує фінальної обробки. Вона може бути мінімальна (наприклад при використанні кольорового тіста) і складатися тільки з покриття лаком або більш складна, несучи декоративне навантаження. Такі види оздоблень можна розділити на три категорії:
    1. Розфарбовування.
    2. Рум'янець.
    3. Глазурування.
    Я вважаю за краще, в основному, розфарбовування фарбами. На ньому зупинюся докладніше нижче. Але варто так само сказати кілька слів про два інші способи.

    Рум'янець: використовується для надання виробу певного відтінку. Для цього температуру в духовці піднімають до 200 ° С, не витягуючи вироби з духовки відразу ж після сушіння. При цьому необхідно уважно стежити за виробом що б "зловити" потрібний відтінок і не спалити його. Так само можна окремо підрум'янити деякі деталі виробу, для цього інші частини закриваються фольгою.
    Глазурування: проводиться зазвичай на останній годині сушки при температурі 150 - 200 ° С. Основні способи глазурування: соляним розчином, молочно-водною або яєчно-водною сумішшю. Приготованим розчином кожні 5-10 хвилин ретельно і акуратно змащується весь виріб повністю. Розчин наносити потрібно уважно, так як колір на виробі може бути нерівним або можуть утворитися негарні розводи.
  Розфарбовування виробів проводять будь-якими водорозчинними фарбами. Я особисто віддаю перевагу акриловим. На тісто фарби лягають нерівномірно, тому перед розфарбовуванням необхідно попередньо поґрунтувати виріб. Це можна зробити просто: нанести білу фарбу і дати їй висохнути. Наступний шар фарби буде лягає вже набагато рівніше. Але все ж краще використовувати спеціальний ґрунт. Він дуже добре лягає, швидко сохне і є ідеальною основою під акрилові фарби. Перед початком розфарбовування виробу запасіться набором акрилових фарб, набором тонких пензликів (вони не повинні бути дорогими, мені, як не дивно, не подобаються для цих цілей натуральні, синтетика набагато краще), пензликів має бути кілька, так як ваш виріб напевно має багато деталей різної величини, так само вам знадобиться проста палітра для змішування фарби і отримання відтінків. Після того як ґрунт повністю висохне, можна починати наносити колір, розфарбовувати краще за кольорами - починаючи з основного (якого в виробі найбільше), потім, після хоча б часткової сушки, починається забарвлення дрібних деталей, яке теж може проходити в кілька прийомів. Після того як наш виріб остаточно просохне, його необхідно покрити лаком.
   Покриття виробів лаком необхідно проводити на будь-якому виробі, будь то кольорове тісто, рум'янець, глазурування або розфарбування. Лак не тільки додасть вашому виробу закінчений вигляд, а й істотно збереже його від впливу зовнішнього середовища, а це означає, що ваш виріб проживе набагато довше. Лак може бути глянцевий або матовий на ваш смак. Можна користуватися спеціальним акриловим лаком для художніх робіт, а можна купити будівельний лак для дихаючих поверхонь (дерева та ін). Це не має істотного значення. Будівельний лак дешевше, акриловий - водорозчинний і після нього простіше мити пензлики. Лак слід наносити рівномірно і ретельно на всю поверхню виробу, включаючи зворотну сторону для плоских виробів і підошву для об'ємних фігурок.
       Після повного висихання лаку ваш виріб на 100% готовий. Далі вже його можна оформляти за вашим бажанням і відповідно до ваших потреб. Це може бути оформлення композиції в рамочку, створення з фігурки магніту на холодильник і ще маса способів, межі яких встановлює тільки ваша фантазія.

Ази роботи з солоним тістом

© 2016 Яценко Наталія Сергіївна.

bottom of page